Меню English Ukrainian російська Головна

Безкоштовна технічна бібліотека для любителів та професіоналів Безкоштовна технічна бібліотека


Антенний фільтр для радіостанцій УКХ. Енциклопедія радіоелектроніки та електротехніки

Безкоштовна технічна бібліотека

Енциклопедія радіоелектроніки та електротехніки / Цивільний радіозв'язок

Коментарі до статті Коментарі до статті

Розвиток засобів персонального зв'язку (пейджери, радіотелефони тощо) призвів до появи перешкод аматорського радіозв'язку від передавальних пристроїв цих систем, що працюють на частотах, близьких до частот аматорських діапазонів. Усунути цього перешкоди можна, встановивши на вході приймача УКХ радіостанції смуговий фільтр. Про один з варіантів такого фільтра розповідається в статті, що публікується.

Антенний фільтр призначений підвищення селективності приймального тракту УКХ радіостанцій діапазону 144 МГц. Він є високодобротним двоконтурним смуговим фільтром зосередженої селекції з індуктивним зв'язком між контурами. Для зниження втрат потужності під час роботи УКХ радіостанції на передачу фільтр відключає високочастотний VOX.

Антенний фільтр для УКХ радіостанції

Виготовлений автором фільтр має такі характеристики:

  • вхідний та вихідний опір - 50 Ом;
  • смуга пропускання за рівнем 0 дБ за нерівномірності менше 0,2 дБ - 2 МГц (144...146 МГц);
  • смуга пропускання за рівнем - 6 дБ - 4 МГц (143...147 МГц);
  • смуга пропускання за рівнем - 20 дБ - 6 МГц (142...148 МГц);
  • загасання в робочій смузі частот - не більше 1,5 дБ.

Схема фільтра (L1C1L2C2) із вузлом управління (VT1-VT3) показана на рис. 1. Вузол управління жодних особливостей порівняно з аналогічними пристроями, описаними у літературі, немає. Світлодіоди HL1 та HL2 встановлюють лише при необхідності індикувати режими "Обхід" та "Фільтр". Реле К1 будь-якого типу з робочою напругою обмотки 10...12 В. Підбором режиму транзистора VТ1 при налагодженні пристрою домагаються спрацьовування VOX у всьому діапазоні потужностей використовуваної радіостанції (від мінімальної до максимальної).

Докладніше зупинимося на конструкції безпосередньо фільтра.

Його корпус (рис. 2) виготовлений з двостороннього фольгованого склотекстоліту товщиною 1,5...2,0 мм і є прямокутною коробкою з двома відсіками. Перегородка між відсіками фільтра (рис. 3) – з фольгованого з одного боку склотекстоліту товщиною 1,0...1,5 мм. Два отвори діаметром 8 мм призначені для встановлення підбудовних конденсаторів. Елементи корпусу з'єднані між собою паянням. Перед складання деталі корпусу доцільно зачистити дрібним наждачним папером від слідів окислення та інших пошкоджень, а потім відполірувати фольгу, бажано до блиску.

Антенний фільтр для УКХ радіостанції

Індуктивний зв'язок між контурами здійснюється через вікно розмірами 25x15 мм у перегородці. Розташування "вікна" на перегородці щодо котушок фільтра показано на рис. 4.

Для забезпечення необхідних характеристик фільтра та отримання максимально можливої ​​добротності контуру виготовлені із двоміліметрового посрібленого мідного дроту.

Дані котушок: число витків – 6, діаметр – 13,4 мм, довжина намотування – 15 мм. Орієнтовна індуктивність – 0,31 мкГн. Відведення у котушок для зв'язку з антеною та радіостанцією зроблені з боку "холодного" кінця і підбираються при підгонці вхідного та вихідного опорів. В авторському примірнику відведення зроблено від 0,5 витка.

Котушки припаяні безпосередньо до підстроювальних конденсаторів типу КТПК (рис. 5) і при налаштуванні фільтра, повертаючись разом з конденсаторами (див. рис. 4), можуть наближатися до "вікна" в перегородці або віддалятися від нього. Таким чином, регулюється індуктивний зв'язок між контурами. Зверху фільтр закривають кришкою, виготовленою із лудженої мідної (латунної) фольги.

Антенний фільтр для УКХ радіостанції

Комутація фільтра здійснюється високочастотними реле К1 і К2 типу РПД12 на робочу напругу 13 В. Висновки від котушок L1 та L2, з'єднання між контактами реле, а також з'єднання із зовнішніми пристроями виконані 50-омним коаксіальним кабелем.

Налаштування фільтра проводилося за допомогою приладу для дослідження амплітудно-частотних характеристик Х1-48 та аналізатора антен MFJ-259.

Налаштований фільтр разом з реле та платою ВЧ VOX поміщають у металевий корпус, який є загальним для всього пристрою екраном. Живиться пристрій від блоку живлення УКХ радіостанції.

Автор висловлює вдячність UA3AAX та RA3ACC за цінні поради та консультації при виготовленні та налагодженні фільтра.

Автор: Володимир Гордієнко (RU3BE)

Дивіться інші статті розділу Цивільний радіозв'язок.

Читайте та пишіть корисні коментарі до цієї статті.

<< Назад

<< Назад

Останні новини науки та техніки, новинки електроніки:

Четвертий сигнал світлофора 23.05.2024

Протягом останніх десятиліть наукові дослідження та технологічні інновації призвели до значних змін у транспортній сфері. Однак, з розвитком автопілотованих автомобілів, чи варто вжити нових кроків у модернізації дорожньої інфраструктури? Вчені пропонують переглянути стандарти світлофорів, запропонувавши впровадити четвертий сигнал, адаптований для автомобілів з автопілотом. Згідно з дослідженнями, автономні автомобілі можуть значно змінити парадигму роботи світлофорів, що ґрунтуються на принципах, закладених понад сто років тому. Генрі Лю, професор цивільної інженерії з університету Мічігану, разом зі своєю командою впровадив пілотну програму в Бірмінгемі, передмісті Детройта. Використовуючи дані від автомобілів General Motors, вони адаптували час роботи світлофорів, що спричинило поліпшення потоку транспорту. Традиційно більшість світлофорів працюють за фіксованим графіком, не враховуючи актуальної ситуації на дорозі. Дорогі і сло ...>>

Метод повного очищення річок від сміття 23.05.2024

З моменту виявлення проблеми забруднення водойм пластиком, зосередженість досліджень була в основному на поверхневих відкладах, ігноруючи більш приховані і менш помітні частинки, які можуть становити серйозну загрозу для довкілля та здоров'я людини. Проте, вчені оголосили про розробку нового методу виявлення навіть найпомітніших пластикових забруднень у річках. Команда дослідників з Кардіффського університету, Технологічного інституту Карлсруе та компанії Deltares спільно розробила інноваційний підхід до кількісної оцінки таких невидимих ​​забруднювачів. Головний автор дослідження Джеймс Лофті з Університету Кардіффа заявив, що цей метод може перевернути наше уявлення про те, як пластик переміщається в річковому середовищі. За допомогою більш ніж 3000 типових пластикових об'єктів, розміщених у контрольованих умовах, вчені змогли відстежити їх рух із високою точністю. Дослідження показало, що пластикові частинки ведуть себе не та ...>>

Еволюційні аспекти теплолюбності у жінок 22.05.2024

Непросте питання про те, якій температурі воліють люди, особливо гостро стоїть у сімейних стосунках. Суперечки про те, де має бути тепло чи прохолодно, часто виникають між чоловіками та жінками. Однак, на думку дослідників, коріння цієї проблеми сягає глибше, до еволюційних механізмів. Вчені з Ізраїлю провели дослідження, вивчивши 13 птахів та 18 кажанів, щоб виявити можливі відмінності у температурних уподобаннях між самцями та самками. Їх спостереження показали, що самці воліють нижчі температури, тоді як самки воліють тепліші умови. Це феноменальне відкриття дало новий погляд на питання про температурні уподобання у тваринному світі. Аналогічні відмінності сприйняття температури було помічено серед людей. Жінки, згідно з припущеннями, відчувають холод сильніше, що може бути обумовлено їх особливостями метаболізму та виробництва тепла. Ці спостереження підтверджують гіпотезу про те, що переваги в температурі можуть бути частковими. ...>>

Випадкова новина з Архіву

Бур'яни як паливо 06.09.2000

Давно помічено, що бур'яни ростуть значно швидше, ніж культурні рослини, не бояться шкідників, хвороб, посухи та не вимагають родючих ґрунтів. Використовувати цю життєву силу шкідливі рослини мають намір в Іспанії.

У двох провінціях на півночі країни збираються до 2002 року побудувати електростанції, паливом для котлів яких служитиме будяка. На кожну з двох ТЕЦ на рік знадобиться сто тисяч тонн бур'янів. Для цього планують засіяти будяком 5000 га непридатних посушливих земель, де ніщо інше рости не може. Причому іспанці мають намір застосувати спеціально виведений гігантський сорт колючого бур'яну: його стебла мають висоту до трьох метрів, а коріння сягає ґрунту на сім метрів.

Селекціонери з Сільськогосподарського інституту в Мадриді спочатку зазнали невдачі: виведений сорт будяків виявився надто солодким, і його паростки охоче поїдали польовими мишами. Тоді в рослину ввели ген, що надає гіркоти, і миші відстали.

Інші цікаві новини:

▪ Випробовано керамічний двигун

▪ Мікропроцесор INTEL PXA800F

▪ Нове сімейство драйверів лазерних діодів

▪ Про користь шоколаду

▪ Технологія NXP допомагає заощадити до 80% електроенергії

Стрічка новин науки та техніки, новинок електроніки

 

Цікаві матеріали Безкоштовної технічної бібліотеки:

▪ розділ сайту Довідкові матеріали. Добірка статей

▪ стаття Аерозольний балон. Історія винаходу та виробництва

▪ У чому унікальність Франції в ІХ-ХІ? Детальна відповідь

▪ стаття Робота з ендоскопом. Типова інструкція з охорони праці

▪ стаття Монтаж електропроводки в гаражах та майстернях. Енциклопедія радіоелектроніки та електротехніки

▪ стаття Повітряні лінії електропередачі напругою понад 1 кВ. Розташування проводів та тросів та відстані між ними. Енциклопедія радіоелектроніки та електротехніки

Залишіть свій коментар до цієї статті:

ім'я:


E-mail (не обов'язково):


коментар:

All languages ​​of this page

Головна сторінка | Бібліотека | Статті | Карта сайту | Відгуки про сайт

www.diagram.com.ua

www.diagram.com.ua
2000-2024