Меню English Ukrainian російська Головна

Безкоштовна технічна бібліотека для любителів та професіоналів Безкоштовна технічна бібліотека


На допомогу ерудиту. База даних з історії, географії, біології, науки, техніки, спорту, культури, традицій народів світу. За матеріалами преси та мережі Інтернет.

Випадковий цікавий факт

Коментарі до статті Коментарі до статті

     Уперед >>

Декорації першого фільму Кінг Конг були спалені під час зйомок пожежі у фільмі "Віднесені вітром".

В обоймі пістолета Гюрза 18 набоїв.

Джон Вокер (1732-1807) - філолог і лексикограф, автор Критичного словника вимови.

Золотий ключик - Гарвардський університет значок.

Нікколо Макіавеллі народився у Флоренції у 1469 році.

Гліптика - мистецтво різьблення з дорогоцінного або напівдорогоцінного каменю.

У Російському музеї є картина Арлекін та П'єро, на якій два художники – В.І. Шухаєв та А.Є. Яковлєв - зобразили свої автопортрети.

Все для Норвегії – девіз на гербі короля Норвегії.

Ролінг Стоунз стали першим західним рок-гуртом, який отримав гонорар за свої пісні в СРСР. Це сталося 1975 року.

2 квітня – Міжнародний день дитячої книги.

Кубок Гудолла – головний хокейний турнір серед збірних команд штатів Австралії. Проводиться щорічно із 1921 р.

Сельма Лагерлеф - перша жінка-письменник, що отримала Нобелівську премію (1909).

Людина має двадцять молочних зубів.

Пуантилізм - техніка у живопису маленькими точками, а чи не подовженими мазками.

Перший у Росії розплідник поліцейських собак виник у Санкт-Петербурзі 1907 року.

Після зради Юди Іскаріота на його місце, серед апостолів, було обрано Матфія.

Росіяни почали робити перші походи на Кавказ з 1013 року.

Чингісхан помер 1227 року.

В.Ван-Гог підписував свої полотна лише своїм ім'ям Вінсент.

Автори Молота відьом - інквізитори Яків Шпренгер та Генріх Інститоріс.

Іваном Єлкіним у ХІХ столітті називався шинок, який за звичаєм ставлять ялинку. (Словник Російська ономастика та ономастика Росії)

Кавалерія – широка орденська стрічка, що носилася через плече.

Рубль - дерев'яна дошка з вирубаними поперечними жолобками для прокатування білизни з метою вирівняти, пропрасувати її.

Перша робота з теорії ймовірності Про розрахунки під час гри в кістки була написана Християном Гюйгенсом в 1657 році.

Авраама Лінкольна було вбито з пістолета, який винайшов філадельфійський збройовий майстер Генрі Дерінджер.

Сучасний олівець мало відрізняється від свого прототипу, винайденого в 1795 Нікола-Жаком Конте на замовлення французького військового міністра.

У 1903 році, коли нові бритви Жиллет надійшли у продаж, Кінг Камп Жіллет продав всього 51 бритву та 168 лез. Проте за наступний рік було продано 90 000 бритв та 124 000 лез.

У єврейському пеклі, в державі ангела темряви та гріха Веліала, корчать у вогні зовсім не євреї, як ви думаєте. Там горять одні лише араби та християни. Так само і в християнському пеклі немає християн - у вогонь там потрапляють магометани або сини та дочки Давида; у той час як у магометанському пеклі страждають лише християни та євреї, жодного турка чи араба там немає. (Милорад Павич Хазарський словник)

Під час створення фрески Тайна вечеря Леонардо да Вінчі винайшов гігрометр для того, щоб контролювати вологість повітря.

Томас Джефферсон керував розробкою Патентного акта 1789, що дозволив видати в 1790 перший американський патент, але ніколи не патентував власні винаходи.

У таблиці футбольного чемпіонату Росії опублікованого 3 квітня в газеті Известия замість команди Торпедо вказано команду Торонто.

Французька політура - це загальна назва великої кількості оздоблень, що виготовляються з розчиненого в спирті шелаку - речовини, що отримується з виділень комах (лакових черв'яків).

Площа Тяньаньминь (Пекін) тягнеться на 39,6 га.

За твердженням керівника новгородської археологічної експедиції академіка В. Яніна, у XII столітті Москва називалася Кучкова. (Диво-93, Чудеса, рекорди, досягнення, Москва, 1993)

Назва півострова Ямал перекладається з ненецької як кінець землі.

Штик-юнкер - у Росії XVIII ст. - Перший молодший офіцерський чин в артилерії.

Цар Іван рубав голови, топив, палив вогнем своїх ближніх слуг: народ не нарікав, не заявляв жаху і невдоволення побачивши безліч страт, що творяться часто всенародно. (Н. Костомаров, Особистість царя Івана Васильовича Грозного, 1871 р.)

Хлопчиш-Кібальчиш – герой казки Аркадія Гайдара, в англійському перекладі отримав прізвисько Nipper-Pipper. (Malysh Publishers, Moscow, 1975)

На верфі французького порту Сен-Назер завершується будівництво найбільшого в історії лайнера Квін Мері II, яке проводиться під егідою компанії Кунард. Довжина судна 344,4 метра, водотоннажність 150000 тонн. На його борту зможуть розташуватись 2800 пасажирів. Для порівняння: довжина легендарного Титаніка – 269 м, водотоннажність – 46000 т, пасажиромісткість – 2584 чол.

Батько Рембрандта був мірошником.

Крокети з сиром італійською називаються suppli al telefono - телефонні дроти. Цю назву вони отримали тому, що коли їх їдять, розплавлений сир тягнеться і утворює довгі нитки.

Хрещеником Олександра був російський архітектор А.Л. Вітберг.

Скрипторій – майстерня у монастирі, де переписувалися рукописи.

Абсолютний нуль становить -273,15 °С.

Місто Салоніки названо на ім'я зведеної сестри Олександра Македонського Фесалоніки.

На борту німецького лайнера Вільгельм Густлоф, потопленого радянським підводним човном С-13 під командуванням А.І. Марінеско, знаходилися 10582 особи, у тому числі 1626 військовозобов'язаних, серед яких: 918 офіцерів та курсантів 2-ї навчальної дивізії підводних човнів, 173 члени екіпажу, 373 жінки допоміжного складу ВМС, 162 тяжко поранені солдати. Біженців налічувалося 8956 осіб, їх понад 5000 становили малолітні діти. Врятувалися 1239 людей. (Гейнц Шен, SOS Вільгельм Густлоф. Найбільша катастрофа корабля в історії)

У сценах барельєфа на колоні Траяна (113 р.) у Римі, зображено 2500 постатей воїнів, а давньокитайському монументальному похованні часів імператора Цінь Шихуанді (260-209 р. е.) - 7500 воїнів з теракоти. І там, і там, більшість воїнів мають зав'язані вузлом шийні хустки - прообраз краватки.

Тюфяком в російській армії XV-XVI століть називалося артилерійське знаряддя невеликого калібру.

Погони походять від лицарських наплічників, які захищали від ударів холодною зброєю.

Птахи ніколи не сплять у своїх гніздах. У них пернаті лише висиджують своїх пташенят.

Яйце страуса важить у 36 разів більше курячого.

Комари мають зуби. Під мікроскопом у них у роті видно 22 зуби.

Для струн рояля потрібно 1500 метрів дроту.

Японські школярі навчаються писати обома руками.

Найскладніша англійська скоромовка, внесена до книги Гіннеса: Шоста вівця шостого хворого на шейху хвора.

У фільмі Антон Іванович сердиться (реж. Івановський, 1941) за Людмилу Целиковську Вечірній вальс співала відома співачка Дебора Яківна Пантофель-Нечецька, яку попросив про це композитор Кобалевський. У титрах фільму імені співачки немає, щоби буржуї думали, що наші артисти можуть усі.

У Великій Британії всі лебеді - власність королеви.

Найтривалішу оплачену відпустку в Європі мають італійці та фіни - 9 тижнів. У США середня оплачена відпустка становить 5 тижнів. (Пресе, Відень, 10.03.00)

За свідченням американського модельєра Стіва Каца, все більше чоловіків у США надягають нейлонові колготки, які влітку охолоджують, а взимку зігрівають краще, ніж кальсони. (Блік, Цюріх, 6.03.00)

Заплативши 20 доларів, будь-який громадянин Сінгапуру може замовити поштову марку із власним зображенням, яку можна наклеїти на конверт, бандероль чи посилку. (Більд, Гамбург, 10.03.00)

Видатний математик XIX століття Чарльз Беббідж намагався переконати британський уряд у необхідності фінансувати його дослідження з розробки обчислювальної машини. Серед інших благ він обіцяв, що колись ця машина зможе автоматично перекладати розмовну промову. (www.atlant.ru/comar/articles.phtml?kod=704)

Перша електростанція в Росії з'явилася в Петербурзі в 1879 і призначалася для освітлення Ливарного мосту, а наступна ще через пару років в Москві для освітлення Луб'янського пасажу. (www.nt.org/tp/it/io.htm)

Перший експорт вершкового масла з Росії було здійснено 1822 р. до Туреччини та Єгипту. Олію в ті часи відправляли за кордон у бочках у топленому вигляді. Через це на світовому ринку топлене масло отримало назву російське масло.

Міські думи Москви та Санкт-Петербурга ухвалили рішення про дозвіл допуску жінок на імперіал у вагонах конки у 1903 році.

За підрахунками ООН від нестачі вітаміну А у світі щороку помирають близько 2 мільйонів дітей віком до 5 років.

Перші поселенці Нового Світу називали тютюн – апук.

На міжнародній виставці Ленекспо 1995-1996 р. коньяк Багратіон, Кизлярського коньячного заводу, названий коньяком Королів у короля коньяків.

Природним алюром (кроком, риссю, іноходдям, галопом) кінь рухається без попереднього навчання. Штучний алюр (елементи вищої школи верхової їзди - піаффе, пасаж, шкільні чи іспанські крок та рись, галоп на трьох ногах, пірует тощо) виробляють у коня спеціальним тренуванням.

Нота СІ вважалася католицькою церквою неправильною і не визнавалася аж до XVII століття, коли перейшли від шестизвуччої системи октав.

5 травня 1999 р. буксири Пурга та Ураган пересунули криголам Красін від Балтійського заводу до причалу біля мосту ім. Лейтенанта Шмідта.

І. Геббельс у статті 2000, надрукованій у журналі Das Reich 23 лютого 1945 р., писав: Радянський Союз відгородить залізною завісою східну і південно-східну Європу від інших країн, якщо здобуде перемогу у війні.

Наїзд - спосіб, яким труїли зайця навмання, кричачи і ляскаючи арапником і тримаючи хортів напоготові.

Бродячий німецький поет К.Кіндлебен у 1781 р. обробив і подарував студентам Гаудеамус - піснеспіви XIII століття.

На весіллі Пабло Пікассо та Ольги Хохлової свідками були Аполлінер, Дягілєв, Кокто та Матісс.

За алхімічними переконаннями, все, що існує, складається з чотирьох елементів: вода (всяка рідина), повітря (будь-який газ), земля (всі тверді речовини), вогонь (всі види тепла).

Їздити на кобилу вважалося принизливим для поважних людей у ​​Європі XIV ст.

Велика англійська цибуля з іспанського тиса була більша за зростання стрільця, з неї можна було випускати 12 стріл за хвилину, що втричі - вшість разів перевищувало швидкість стрільби з французького або генуезького арбалета. Дальність бою – 250 – 300 метрів. Довжина стріли – 1 м.

Tom & Jerry – американський міцний пунш, на ім'я двох дійових осіб у книзі П. Егана (1772 – 1842) Life in London; or Day & Night Scenes of Jerry Hawthorn and his Elegant Friend Corinthian Tom та її продовження Finish to the Adventures of Tom, Jerry and Logic.

Офіційні мови Сінгапуру: тамільська, китайська, малайська, англійська.

Грецький гімн найдовший з усіх існуючих – 158 строф.

Для того, щоб переписати всю працю Леонарда Ейлера, знадобиться п'ятдесят років щоденної восьмигодинної роботи.

Вперше у Швейцарії, жіночий наручний годинник, був створений фірмою Patek Philipe для угорської графині Козевич.

В Англії ведеться ретельний підрахунок людей, котрі послизнулися на голубиному посліді.

Кіпренський був першим із російських художників удостоєний честі замовлення свого портрета для галереї Уффіці, яка з XVI століття збирала та спеціально замовляла автопортрети уславлених художників.

В Англії почесних боржників тримали у в'язниці Ладгейт, простолюдинів відправляли на флот.

Перший живий телерепортаж радянське телебачення провело 14 квітня 1961 року із зустрічі Ю. Гагаріна у Москві.

Ковалі у давній Індії мали право селитися у північній частині міста разом із брахманами.

Рецепт клею, який наносився на перші англійські поштові марки, був опублікований лише у 1852 році у Звіті спеціального комітету з поштових марок, судячи з якого складовими частинами клею були столярний клей, картопляний та пшеничний крохмаль. Скориставшись цим приводом, Ч. Діккенс опублікував блискучу статтю «Великий секрет британського клею». (Л. та М. Вільямс, Поштова марка. Її історія та визнання)

Свою першу вихрову ванну Кандіо Джакузі зробив для полегшення страждань свого сина, хворого на ревматичний артрит, у 1940 році.

У другому турі президентських виборів у квітні 1932 року нацисти орендували у Люфтганзи літак Ю-52 для перевезення Гітлера по всій країні. Вони назвали кампанію Гітлера над Німеччиною. Одного разу літак з фюрером на борту злетів за сильного вітру, при якому зазвичай польоти скасовуються. Така відвага, зазначали нацисти, саме те, що було потрібне Німеччині. (Терра, Штурм влади, Третій рейх: Трагедія народів)

Російське прізвище Чаплін - по-батькові від нецерковного чоловічого особистого імені Чапля з польського czapla - чапля. З прізвищем актора Чарлі Чапліна не має нічого спільного - та від слова капелан.

За офіційними даними, у 20 селах навколо Тріра в 1587-93 роках за чаклунство було спалено 306 осіб; у двох селах залишилося лише дві жінки. (Hennen. Ein Hexenprozess aus der Umgebung Von Trier, 1887)

Приступивши 1748 року до досліджень електрики, Франклін, завжди байдужий до математики, було аналізувати свої результати з допомогою розрахунків. Натомість він слідував звивистим шляхом спроб і помилок.

Після смерті кардинала де Решельє Король дуже радів, одержуючи сам листи та депеші. Він казав, що він ніколи не буде фаворита серед Гвардійців. (Gedeon Tallemant des Reaux, Historiettes)

Найголовніше - самурай ніколи не повинен нехтувати бойовим духом, у будь-який час і за будь-яких обставин. Бо наша країна відрізняється від інших земель тим, що навіть торговці та ремісники зберігають старі іржаві мечі, і в цьому проявляється військовий дух великої Японської імперії. (Юдзан Дайдодзі, Будосесінсю)

У Короткому Оксфордському словнику англійської датуються перші вживання деяких скорочень: Mr. (спочатку від Master) – 1447 р, Mrs. (Mistress) – 1582 р., am (ante meridiem – до полудня) – до або близько 1600 р.

Патрік - святий покровитель Ірландії, але народжений він Уельсі, жив у Англії, а батьки його були римлянами. (Террі Дієрі, Тухлі римляни)

На засіданні кабінету міністрів 13 січня 1842 більшість проголосувало проти проекту будівництва залізниці Петербург - Москва. Проект підтримав Микола I та будівництво розпочалося.

Декрет про перейменування Миколаївської залізниці на Жовтневу було підписано наркомом шляхів сполучення Ф.Дзержинським 27 лютого 1927 року.

У довіднику Весь Петербург серед описів архітектурних ансамблів історичного центру СПб є опис із згадкою 1455 - 1414 гг. до н.е. Цей опис пристані зі сфінксами Аменхотепа ІІІ.

Марлен Дітріх померла 6 травня 1992 року відразу після відходу лікаря, який підтвердив, що вона здорова. Труну з тілом Марлен накрита французьким прапором, встановили для відспівування у місцевій церкві. потім, накривши американським прапором, відправили до Берліна. і там уже під прапором Німеччини, зрадили землі поруч із могилою матері.

Гвардійський екіпаж символ - Кульмський хрест.

Кульмський хрест відрізняється від Залізного хреста відсутністю дати 1813 року та вензеля прусського короля Фрідріха Вільгельма III. (www.genstab.tsi.ru/nagr1812_kulm .htm)

Перша в Росії велика залізнична катастрофа сталася в ніч з 11 на 12 серпня 1840 на дорозі СПб - Павловськ, з вини п'яного машиніста Роберта Максвелла.

Справжнє ім'я Мерлін Монро – Норма Джин Бейкер Мортенсон.

Слово цирк походить від латинського циркуса - коло.

Найменшу масу із зірок Чумацького Шляху має Сонце.

Роман Генріка Сенкевича Вогнем та мечем вперше був опублікований у Польщі у 1884 році як перша частина польської історичної саги, а у 1905 році автор став лауреатом Нобелівської премії у галузі літератури. Трилогія, до якої увійшли також романи Потоп і Пан Володиєвський - найвідоміший, найчитальніший і найзначніший твір в історії польської літератури. Роман Вогнем і мечем перекладений 26 мовами світу, а в 1904 році був поставлений на сцені театру Сари Бернар. Першу екранізацію цього роману здійснили 1961 року в Італії. (neo.cracksoft.kiev.ua/movies/?oim)

     Уперед >>

Останні новини науки та техніки, новинки електроніки:

Антивітаміни замість антибіотиків 13.04.2024

Проблема бактеріальної резистентності до антибіотиків стає дедалі серйознішою, створюючи загрозу ефективного лікування інфекцій. У світлі цього дослідники шукають нові шляхи боротьби із супербактеріями. Одним із перспективних напрямків є використання антивітамінів, здатних надавати антибактеріальну дію. Антивітаміни, хоч і відомі як речовини, протилежні до вітамінів, виявилися перспективним інструментом у боротьбі з бактеріальною резистентністю до антибіотиків. Дослідження, проведене вченими з Геттінгенського університету в Німеччині, підтвердило їхній потенціал у створенні нових препаратів для боротьби з небезпечними інфекціями. У зв'язку з поширенням супербактерій, стійких до антибіотиків, виникає необхідність пошуку альтернативних методів лікування. Антивітаміни є молекулами, аналогічними вітамінам, але здатні пригнічувати активність бактерій без шкоди для організму людини. На даний момент науці відомі всього три антивітаміни: троянді ...>>

Морозостійкий електроліт для літій-іонних батарей 13.04.2024

Розвиток технологій зберігання енергії відіграє ключову роль у створенні більш безпечних, ефективних та довговічних джерел живлення. У цьому контексті дослідження в галузі твердотільних літій-іонних батарей набувають особливої ​​важливості. Нещодавні відкриття японських учених із Токійського університету науки в галузі морозостійкого електроліту відкривають нові перспективи для розвитку цієї технології. Японські дослідники з Токійського університету науки анонсували відкриття стабільного та високопровідного літій-іонного провідника, який може стати важливим компонентом твердотільних літій-іонних батарей. Твердотілі літій-іонні акумулятори з твердим електролітом стають все більш перспективними у сфері енергозбереження завдяки своїй безпеці та надійності. Однак донедавна їх широке використання ускладнювали низька провідність і проблеми з контактом електрода з твердим електролітом. Японські дослідники розробили стабільний та високопровідний літій-іо ...>>

Кросівки, що змінюють свій розмір 12.04.2024

У світі моди та технологій з'являються дивовижні новинки, які не лише задовольняють естетичні потреби, а й вирішують практичні проблеми. Однією з таких інновацій є концепт кросівок 4Steps, створений дизайнером Мішелем Ді Карло. Ці кросівки обіцяють вирішити проблему постійного зростання дитячих ніг та забезпечити комфорт та зручність протягом усього періоду активного зростання. Дизайнер Мішель Ді Карло представив унікальний концепт кросівок 4Steps, які можуть змінювати свій розмір, розтягуючись разом з ногами підлітків, що ростуть. Цей інноваційний проект покликаний вирішити проблему постійної необхідності купівлі нового взуття через зростання дітей. Кросівки складаються всього з трьох деталей: основи, підошви та форми шкарпетки із щільної тканини. Для збільшення розміру взуття достатньо розібрати його, витягнути по стопі і знову зібрати деталі, потім зав'язати шнурки. Унікальна конструкція утримується еластичними шнурками, що забезпечує надійну фіксацію та комфорт при носінні. ...>>

Випадкова новина з Архіву

Біорозкладний пластик з бавовняних відходів 21.06.2019

Вчені з австралійського Університету Дікін знайшли спосіб використовувати відходи від бавовни для виготовлення біорозкладного пластику.

Коли бавовна використовується для відокремлення бавовняних волокон від їхнього насіння, як непотрібний продукт утворюється багато пуху. В даний час більша частина бавовняного волокна просто спалюється або викидається на звалища. Однак, завдяки недавнім дослідженням за межами Австралії, він може незабаром перетворитися на біорозкладний пластик.

За словами доктора Мар'ям Наебе з Університету Дікін, щорічно виробляється близько 29 мільйонів тонн бавовняного лінту, причому близько третини цього обсягу просто викидається.

Фахівці хотіли скоротити ці відходи, одночасно пропонуючи фермерам, які вирощують бавовну, додаткове джерело доходу та створюючи "стійку альтернативу шкідливим синтетичним пластмасам". Це і спонукало їх розробити механізм, в якому недорогі екологічно чисті хімікати використовуються для розчинення ворсових волокон, поряд з іншими відходами бавовни, такими як насіння і стебла. Отриманий рідкий органічний полімер використовується для створення пластикової плівки.

Новий матеріал нешкідливо біодеградує після приміщення в землю і може бути використаний у бавовни для, наприклад, обмотки тюків або упаковки насіння та добрив.

Інші цікаві новини:

▪ Вуглекислий газ проти ожиріння

▪ Вода допомагає скинути вагу

▪ Геймерський смартфон Sony Xperia 1 IV

▪ Технологія латексного друку на жорстких носіях

▪ Генетика самотності

Стрічка новин науки та техніки, новинок електроніки

 

Цікаві матеріали Безкоштовної технічної бібліотеки:

▪ Розділ сайту Цікаві факти. Добірка статей

▪ стаття Кесареві кесареве, а Богові Богове. Крилатий вислів

▪ стаття Чи нескінченний Всесвіт? Детальна відповідь

▪ стаття Машиніст рубальної машини. Типова інструкція з охорони праці

▪ стаття Індикатор ВЧ струму на обплетенні кабелю. Енциклопедія радіоелектроніки та електротехніки

▪ стаття Сюрпризи зворотного зв'язку. Енциклопедія радіоелектроніки та електротехніки

Залишіть свій коментар до цієї статті:

ім'я:


E-mail (не обов'язково):


коментар:
Коментарі до статті:

Володимир
Цікаво та пізнавально. [up]

Леонід
Корисно, багато чого дуже цікаво!

Гість
Цікаво, цікаво та повчально!

владимир
Шикарна добірка фактів. Молодці.

Гість
Дізнався багато нового та несподіваного.

Микола
Дуже багато корисного в одному місці! Попрацювали на славу! [up]

Аханов Олександр Іванович
Дуже цікаво. Як з'ясовується – я не все знаю. На щастя...


All languages ​​of this page

Головна сторінка | Бібліотека | Статті | Карта сайту | Відгуки про сайт

www.diagram.com.ua

www.diagram.com.ua
2000-2024